TOPINAMBAI –VISOKERIOPAI VERTINGI AUGALAI
Augalų selekcininkas, prof.,habil. dr. Antanas SVIRSKIS
[email protected]
Topinambai ( sin.bulvinės saulėgrąžos, žieminės bulvės, Jeruzalės artišokai, tiksliau tai artišokų ir saulėgrąžų hibridas, rus. zimniaja gruša ir kt.) kilę iš Šiaurės Amerikos. Į Europą jie pateko XVIIa.. pirmoje pusėje, pradžioje į Prancūziją, vėliau į Italiją ir kitas šalis, kur greitai paplito . Tačiau XVIIIa., paplitus bulvėms, susidomėjimas topinambais pradėjo mažėti. Pastaraisiais metais dėl daugelio vertingų jų savybių susidomėjimas topinambais sparčiai auga.
Topinambas (lot. Helianthus tuberosus L.) - daugiametis žolinis astrinių šeimos augalas. Stiebas - 2-3m aukščio, stipriai lapuotas. Žiedai smulkūs, panašūs į smulkius saulėgrąžų žiedus. Žydi ,mūsų agroklimatinėmis sąlygomis rugsėjo - spalio mėnesiais. Žydi , žaliuoja ir auga iki pat stiprių šalnų. Sėklos mūsuose nesubręsta. Yra veislių, kurios net nežydi. Topinambai turi stiprią šaknų sistemą. Pagrindinė šaknis, nelygu dirva, įsiskverbia į 1-3m. gylį.Pagrindinė gi šaknų masė išsidėsto ariamąjame sluoksnyje. Čia formuojasi ir gumbai, panašūs į gumbuotas bulves ar imbiero šaknis. Gumbų forma spalva ir derlius priklauso nuo auginamos veislės. Gumbai kasami po šalnų arba pavasarį, kol nepradėjo dygti. Vienoje vietoje topinambai gali augti kelis metus. Vėliau augalai perdaug sutankėja ir gumbai išauga smulkesni. Gumbai neturi kamštinio odos audinio, todėl iškasti greitai vysta. Gera topinambų gumbų savybė, kad neiškasti , po sniegu jie ištveria net 40 laipsnių Celsijaus šaltį. Laiku nukasti gumbai vėsiame rūsyje kelis mėnesius gerai išsilaiko sumaišyti su drėgnomis durpėmis ar smėliu.Mūsų šeimos ilgamečiu patyrimu, gumbai vėsiame rūsyje ilgai išsilaiko supilti į neužrištus polietileninius maišus. Svarbu, kad nepatektų puvinio pažeistų gumbų ir neprieitų pelės. Palikti žiemoti lauke gumbai, ypač nedideliame plote, gali nukentėti nuo pelėnų. Kartais belieka tik gumbų žievelė.
AGROTECHNIKA
Topinambų gali prisiauginti visi, kas turi nors mažą žemės lopinėlį.Kas tokios galimybės neturi gali nusipirkti turguje. Čia jie kainuoja 2 – 3 litus/kg. Nesuvytę jie gerai laikosi šaldytuve ar balkone. Topinambai dirvai nereiklūs, nors labai teigiamai reaguoja į patręšimą, ypač kalio trąšomis. Sausą vasarą labai pravartu topinambus palaistyti, nes lapuoti stiebai išgarina labai daug vandens. Mėgsta giliai įdirbtą dirvą. Geriausia gumbus pavasarį arba rudenį sodinti eilėmis 50-70 cm tarpueiliais , o eilutėse kas 50 cm. Sodinimo gylis -15- 20 cm. Kenkėjų ir ligų mūsų krašte topinambai kol kas beveik neturi. Ilgiau auginant topinambus vienoje vietoje juos gali pažeisti šaknų puviniai. Didesniuose plotuose topinambus galima auginti mechanizuotai, panašiai kaip bulves. Tai sėkmingai daro ūkininkas Petras Tiknevičius ir kiti topinambų auginimo entuziastai. Jie gauna po keliolika tonų iš hektaro topinambų gumbų derlių.
TOPINAMBŲ VERTĖ
Topinambai skiriasi nuo kitų šakniavaisių savo specifine sudėtimi, t.y. turi daug inulino ir fruktooligosacharidų (kai dauguma šakniavaisių – krakmolo).Topinambų gumbuose gausu kalio (150 – 650mg K). Be inulino ir kalio topinambuose gausu ir kitų biologiškai aktyvių komponentų: skaidulinių medžiagų, mineralinių druskų – geležies, silicio,cinko, magnio, fosforo, kalcio,(beveik visa Mendelejevo lentelė) įvairių vitaminų (B grupės ir C), pektininių komponentų, organinių ir aminorūgščių. Topinambai vartojami žali, termiškai apdoroti, o visus metus - išdžiovinti iki 6-10 proc. drėgmės.
Topinambai - unikalūs augalai, galintys patys apsisaugoti. Jie nekaupia nitratų, sunkiųjų metalų ir radioaktyvių elementų. Juos rekomenduojama vartoti žmonėms, sergantiems diabetu, ateroskleroze, aukštu kraujospūdžiu, širdies kraujagyslių ligomis, disbakterioze bei virusiniu hepatitu. Juose esantys fruktoolisacharidai – sveikas gerųjų bakterijų maistas ir todėl padeda išlaikyti sveiką žarnyno ekologiją .Todėl jie kartais pavadinami probiotikais. O inulinas yra tirpiųjų skaidulų rūšis, kuri mažina kraujo gliukozės, trigliceridų ir MTL cholesterolio kiekį, taip pat stabdo įvairių rūšių vėžio augimą – tai teigia Jonny Bowdenas – mokslų daktaras , žinomas JAV mitybos specialistas knygoje “150 sveikiausių produktų Žemėje”.
Topinambų stiebai ir lapai- taipogi nepakeičiamas vaistas nuo įvairių sąnarių ligų: artritų, artrozių, osteochondrozės , būklės, po įvairių atraminio judėjimo aparato traumų. Jei vargina bent viena iš minėtų ligų, patariama mėgautis voniomis, paruoštomis su džiovintais topinambų lapais ir stiebais (100g lapų ir stiebų užplikoma 5 litrais vandens, virti 5 minutes ir, palaikius 30-40 minučių, nukošti ir supilti į vonią. Tokioje vonioje pagulėti ne daugiau 15 minučių. Tokios vonios tinka ir sergantiems kraujagyslių ligomis, mažina tromboflebito pavojų.Topinambų nuoviras tinka ir veidui valyti, todėl gydantis tokiomis voniomis patariama prausti ir veidą. Vienam gydymo kursui reikia 8-10 taip paruoštų vonių. Po mėnesio gydymosi kursą pravartu pakartoti. Iš surinktų lapų ir stiebų galima ruošti ir arbatą. Žaliava užplikoma verdančiu vandeniu, pusvalandį palaikoma, kad ekstraguotųsi biologiškai aktyvios medžiagos. Per dieną gerti 1 stiklinę tokio nuoviro mažais gurkšneliais
VERTINGASIS INULINAS
Inulinas – unikalus polisacharidas, kurio 95 proc. sudaro fruktozė. Tai natūralus cukraus kiekio organizme reguliatorius. Jis vartojamas diabeto profilaktikai ir ypač tinka sergant 2-o tipo diabetu, nes natūraliai palaiko angliavandenių apykaitą organizme. Kasdienis inulino turinčių maisto produktų vartojimas padeda ir žmonėms, sergantiems 1-o tipo diabetu, nes leidžia būti mažiau priklausomiems nuo insulino.
Inulinas stimuliuoja bifido ir pieno rūgšties bakterijas – t.y. mūsų žarnyno gerąją mikroflorą, nuo kurios didele dalimi priklauso mūsų sveikata ir gera savijauta. Inulinas padeda atkurti žarnyno mikroflorą, reguliuoja angliavandenių metabolizmą, mažina cholesterolio kiekį, nutukimu sergantiems žmonėms padeda reguliuoti kūno svorį. Nustatyta, kad topinambai padeda reguliuoti kraujo spaudimą ir virškinamojo trakto veiklą, saugo kepenis ir inkstus, didina organizmo imunitetą, padeda įveikti įvarias infekcijas, stresą, suteikia organizmui energijos. Iš neigiamų topinambų savybių - kartais žali kai kam pučia vidurius.
VALGIŲ RECEPTAI
Topinambus galima valgyti žalius, virtus, keptus, troškintus, netgi konservuotus. Ruošiant maistui gumbus, jų skusti nebūtina, . pakanka gerai nuplauti. Iš šakniagumbių gaminamas nekaloringas cukrus, sultys, gira, vynas, ruošiamos salotos, košės, kepami blynai ir apkepai. 2002m. Nicoje (Prancūzija) vykusiame Tarptautiniame kultūrinio paveldo festivalyje topinambai pripažinti geriausia daržove sriuboms. Mūsų anūkės topinambus griaužia skaniau nei morkas. Pjaustytus ar tarkuotus topinambų gumbus, kad greitai nepajuostų, būtina apšlakstyti citrinų sultimis. Daug topinambų panaudojimo receptų galima rasti interneto tinklalapyje (nuo sulčių iki pyragų).
Keletas receptų:
Kava. Plonai supjaustyti gumbų gabalėliai apdžiovinami, paskrudinami orkaitėje, kartu su keliomis kardamono sėklomis sumalami kavamale. Gėrimas paruošiamas kaip paprasta kava.
Pikantiškos salotos. Sutarkuojami 5-6 topinambų gumbai, žalia morka, rūgštus obuolys, česnakų skiltelė. Pasūdoma, paskaninama grietine, majonezu, prieskoniais (petražolėmis, krapais) .Vietoj morkos galima įdėti 2 šaukštus virtų ryžių ar saują šviežiai tarkuotų kopūstų..
Sveikuolių salotos.
Sutarkuojami 5-6 gumbai, žalia morka, rūgštus (Antaninis) obuolys. Pasūdama, užberiama šaukštelis fruktozės.
Žiemos salotos.
Sutarkuojam 5-6 gumbus. Įdedam 2 šaukštus raugintų kopūstų, paskaninam spanguolėmis, šaldytomis bruknėmis, juodaisiais serbentais, apšlakstoma aliejumi.
Mūsų mėgstamiausios salotos
Sutarkuojam kelis gumbus topinambų ir daikonų arba juodųjų ridikų. Paskaninam grietine arba citrinos sultimis ir aliejumi.
Mišrainė
Nuluptus topinambus supjaustyti plonais šiaudeliais ar sutarkuoti. Sumaišyti su susmulkintais svogūnais ir smulkintais kietai virtais kiaušiniais, užpilti kefyru ar grietine , įberti druskos, pabarstyti krapais.
Ikra
Pomidorus supjaustyti gabalėliais ir pakepinti aliejuje.Topinambus, morkas ir svogūnus susmulkinti ir pakepinti atskirai. Daržoves sumaišyti ir patroškinti ant lėtos ugnies uždaroje keptuvėje, pridėti druskos, česnako, petražolių.
500g topinambų imama 200g pomidorų, po 100g svogūnų ir morkų, česnakų galvutė, 100g aliejaus , druskos pagal skonį.
Sumuštiniai
Smulkiai supjaustomas kietai virtas kiaušinis, 5-6 skiltelės topinambo gumbų su majonezu , sumaišoma, užtepama ant duonos riekelės, papuošiama žalumynais ir rauginto agurko griežinėliu.
Kotletai
Topinambų gumbai (1 kg) išverdami, pertrinami per sietelį. Įdedami 4 šaukštai kvietinių miltų , 1 šaukštas sviesto, 2 kiaušiniai. Viskas išmaišoma, suformuojami kotletai ir iškepami aliejuje. Patiekus- paskaninami grietine.
Topinambų stiebai, lapai ir gumbai - puikus pašaras gyvuliams ir paukščiams. Gumbus labai mėgsta kiaulės ir šernai. Patys išsikasa ir suėda. Stiebus ir lapus galima silosuoti, naudoti žaliajai trąšai, o pastaraisiais metais jais labai susidomėjo bioetanolio gamintojai.Topinambai labai tinka kaip užuovėjiniai- kulisiniai augalai, apsaugantys lepesnes augalų rūšis nuo šaltų vėjų ir dulkių. Egzotiškai atrodo ir rudeninės žydinčių topinambų puokštės.
2012 11 10
KRŪTŲ VĖŽYS, FITOTERAPIJOS SVARBA VĖŽIO PROFILAKTIKAI
J. Ruolia, N. Vaitiekūnaitė
Vilniaus universiteto Lietuvos onkologijos institutas
ALTERNATYVIOJI MEDICINA PASAULYJE
Susidomėjimas alternatyviu ir papildomu gydymu (APG) pasaulyje nuolat didėja. Įvairių klinikinių ir epidemiologinių tyrimų duomenimis, nuo 58% iki 74% sergančiųjų piktybiniai navikais kartu su tradicinių gydymų vartoja įvairius APG metodus, tarp jų ir gydymą vaistažolėmis. Per pastaruosius du dešimtmečius dalis sergančių piktybiniais navikais pacientų, papildomai vartojančių vaistažolių preparatus, padidėjo JAV nuo 25 iki 49%.
1992m. JAV Kongreso pavedimu Nacionalinis sveikatos institutas įkūrė Alternatyvios medicinos tarybą (Office of Alternative Medicine). Jos užduotis – tyrinėti alternatyviosios medicinos formas. 1998m. įkurtas Nacionalinis papildomos ir alternatyvios medicinos centras (National Center for Complementary and Alternative Medicine), kurio tikslas - tirti alternatyvios medicinos gydymo metodus ir nustatyti jų veiksmingumą. 2002 m. šis centras vėžio tyrimams skyrė 14 mln. $ vėžio tyrimams.
Europos papildomos medicinos tyrimų taryba (Research Council for Complementary Medicine) išskyrė 6 alternatyvios medicinos būdus, bet veiksmingos klasifikacijos nėra. PSO 2002 - 2005 m. strategijoje augalinės kilmės preparatai jau priskiriami klasikinei medicinai. Įvairių šalių farmakopėjose aprašoma >1000 vaistinių augalų rūšių.
Lietuvoje leidžiama vartoti 189 rūšys.
PAPILDOMOS IR ALTERNATYVIOS MEDICINOS BŪDŲ KLASIFIKACIJA
1998 m. JAV Nacionalinės papildomos ir alternatyvios medicinos centras šios medicinos būdus suskirstė į penkias kategorijas:
1. Alternatyvios medicinos sistemos:
Tradicinė kinų medicina
Ajurveda
Homeopatija
Natūropatinė medicina
Akupunktūra
Joga
2. Proto – kūno intervencijos ir joms priskiriama:
Meditacija
Malda Kaip gydymo būdas
Relaksacija
Vizualizacija ir mokomasis vaizdų kūrimas
Meno, šokio, muzikos terapijos
Dienoraščio rašymas
Hipnozė
Sergančiųjų paramos grupės
3. Biologinės kilmės netradiciniai gydymo būdai:
Dietos ( makrobiotinė mažo riebalų kiekio dieta, vegetarinė dieta)
Žolių preparatai
Maisto papildai
Aromaterapija
4. Manualinės netradicinės medicinos gydymo metodai:
Masažas
Chiropraktika
Osteopatinis gydymas
Refleksoterapija
5. Energetinės netradicinės medicinos gydymo metodai:
Gydymas rankomis
Gydymas biolauku
Kiti žmogaus vidinę energiją stimuliuojantys alternatyvūs gydymo būdai
Dabar Centras atlieka tyrimus, kuriais siekiama išsiaiškinti ar akupunktūra sumažina nerimą ir pagerina sergančiųjų storosios žarnos vėžiu gyvenimo kokybę. Ryklio kremzlių preparatų saugumą ir efektyvumą sergant Ca mamae, Ca rectum.
Reikalavimai fitoterapiniams ir homeopatiniams vaistams onkologijoje
1. Turi pažymėti imunostimuliuojančiu (Kamero, Ežiuolės, Amalo prepar.) ir imunomoduliuojančiu (adaptogenai) poveikiu.
2. Turi pažymėti detoksikuojančiomis savybėmis nemenkinant cheminių vaistų poveikio. (homeopatiniai vaistai Detox kit, kasdien iš kiekvieno buteliuko į vieną litrą mėgstamo vandens įlašinti po 10-15 lašų ir per dieną vandenį su vaistais išgerti, kaskart po du gurkšnius, kad nesumenkint virškinimo sulčių ir fermentų aktyvumo per daug juos atskleidžiant.
3. Turi tiesiogiai ar netiesiogiai (in vitro, in vivo) slopinti piktybinių navikų aktyvumą. Turi pasižymėti antioksidantiniu, antimutageniniu, koncerogenezę slopinančiu veikimu (homeopatiniai vaistai).
4. Neturi skatinti gerybinių ir piktybinių navikų aktyvumo. (negalima vartoti daigintų grūdų sulčių, bičių pienelio, sintetiniu būdu užaugintų žuvų, ženšenio preparatų, daug įvairių vaisių ir daržovių sulčių mišinių, termose ekstrahuoto kelių vaistažolių mišinio.
5. Turi pasižymėti radiopropektorinėmis savybėmis nemenkinant radioterapinio poveikio. (homeopatiniai vaistai, tepalas, Traumeel, medetkų tepalas, pavyzdžiui sutepti prieš spinduliuotės odos veikiamą paviršių).
6. Visų vaistų vartojimas turi būti moksliškai pagristas.
Sauga augalais, homeopatiniais vaistais nuo vėžio nepasikartojimo ir kitų ligų.
FITOCHEMIJA FITOFARMACIJA
Tiria augaluose esančia organines ir neorganines medžiagas
|
Tiria veiksmingų medžiagų – biologiškai aktyvių junginių gavimo ir pritaikymo galimybes |
FITOFARMACIJOS DALYS :
Farmakognozija – tiria žaliavos (vaistinių augalų) fizinę bei cheminę kokybę ir kiekybę.
Fitofarmakologija – tiria veiksmingųjų medžiagų poveikį žmogaus organizmui, atskiriems audiniams ir organams, sąveika su cheminės kilmės vaistais.
Fitoterapija – tiria veiksmingomis medžiagomis ligų prevencijos, gydymo, reabilitacijos ir saugos nuo ligų nepasikartojimo galimybes.
Sergamumas krūties vėžiu didėja visame pasaulyje. Ši liga, jos gydymas, atsinaujinimo profilaktika, pacientų gyvenimo kokybės palaikymas – viena svarbiausių šiuolaikinės onkologijos problemų. Lietuvoje 2010 metais krūties vėžiu susirgo 1399 moterys (18,3/100 000 moterų), iš 68% diagnozuotas I ir II stadijos krūties vėžys. (Lietuvos vėžio registro duomenys, 2010). Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 12 000 moterų, sergančių arba sirgusių (pasveikusių po gydymo) krūties vėžiu.
Pacienčių sauga nuo vėžio atsinaujinimo penkis metus po radikalaus chirurginio, spindulinio, chemoterapinio krūtų vėžio gydymo.
I. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai; bičių produktai ir augalai, gerinantys imunitetą, kraujodarą ir elektromagnetinę saugą.
II. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai; bičių bei kiti produktai, pasižymintys antioksidantiniu poveikiu.
III. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai, bičių produktai, pasižymintys detoksikuojančiu, poveikiu.
IV. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai, slopinantys piktybinių navikų aktyvumą.
V. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai, gerinantys suvalgyto maisto suvirškinimą bei apykaitos produktų pašalinimą.
VI. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai, bičių produktai, gerinantys nervų sistemos darbą.
I. Vaistažolės fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai, bičių produktai gerinantys imunitetą, kraujodarą ir elektromagnetinę saugą.
2. Imunitetą gerina
1.1 Echinofit, V.d. Equinacee, C+ Echinocea, Echina Zinc +C ir kiti ežiuolės preparatai, arba Baltažiedės, Rausvažiedės, Ežiuolės žolės ištraukos pagamintos termose.
1.2 Kemero žolės arbata, nuoviras (Decc. Hb. Eupatorium Cannabinum).
1.3 Šaltalankio ir beržų lapų miltukai, arbata, nuovirai.
1.4 Amalo nuovirai, arbatos ir iš jo pagaminti homeopatiniai vaistai.
2. Ženkliai sumažėjus leukocitams, eritrocitams, trombocitams, hematologinių rodiklių pagerinimui 10 – 14 - ai dienų rekomenduojama:
2.1 Bičių duonelės 2 – 4 v.š./d 1 val. 15-20 min. prieš valgį.
2.2 Jūros kopūstų 4 v.š./d. arba 3-4 tabletes laike valgio.
2.3 Alkymer po 2 kap. 4 k.d. arba žuvų taukų po 1 kap. 4 k. d. po valgio.
2.4 Šaltalankio aliejus. 1 valgomasis šaukštas per dieną.
2.5 Echinocea compositum in amp. leisti į paodį kas antrą dieną.
2.6 Engistol N, Tonsilla Compositum in amp., Šiuslerio druskos
Po valgio ligoniams rekomenduojama vaistažolių mišinio Nr. 1 vandeninė ištrauka – po pusę stiklinės 4 k.d. arba Woobenzimpo 2-3 kapsules 2-3k. po valgio.
3. Žmogus ir augalai turi elektromagnetinius laukus – auras ir jų teigiamas sąveikavimas labai gerina kiekvieno žmogaus savijautą, organizme medžiagų apykaitos procesus.
Vaistažolių mišinys Nr.1
Paprastosios kraujažolės 30-80g.
Raudonojo dobilo 50-120g.
Vaistinės dirvuolės 90-200g.
Paprastosios jonažolės 5-20g.
Trilapio puplaiškio 50-120g.(sangvinikams ir cholerikams).
Vaistinio raudonėlio 60-120 g.
Karčiojo kiečio 5-10g. (pelyno flegmatikams ir melancholikams esant depresijai ir šiems ligoniams į mišinį reikia pridėti Jonažolės žolės 60-80g.)
Pievinės vingiorykštės žolės 50-120 g.
Smiltinio šlamučio žiedų 60-140 g.
Paprastojo apynio spurgų 30-80g. (daug nepatariama suaugusiems vyrams) vaikams brendimo laikotarpiu.
Vartojamas miltukų pavidalu, po 1 a.š. 4 k.d. prieš arba po valgio. Vartojimo trukmė 21d. Su 7-10d. Pertrauka. Taip pat galima pasigaminti iš šių vaistažolių vandeninį nuovirą ir vartoti po 0,5 stiklinės 4 k. d.
Savybės: stiprina skrandžio veiklą, reguliuoja rūgštingumą, gausina tulžį, skatina tulžies latakų veiklą, kasos fermentų išsiskyrimą, žarnyno judesius, varo šlapimą, didina prakaito išskyrimą. To pasėkoje pagerėja suvalgyto maisto suvirškinimas ir organizmo medžiagų apykaita, mažėjant edemoms mažėja ir skausmas, pagerėja žaizdų gijimas, nervų sistemos darbas, miegas, nes švelniai slopinama CNS.
Pastaba. Žmonėms sveriantiems 60-70 kg. reikėtu imti mažesnę vaistažolių dozę, o sveriantiems 80-110 kg. didesnę vaistažolių dozę.
II. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai vaistai, bičių bei kiti produktai, pasižymintys antioksidaciniu poveikiu
Antioksidaciniu poveikiu pasižymi:
1.1. Triovit N2 – d.; Selenium 50 mkg N2,3 –d., (seleno terapinė dozė iki 200 mikrogramų).
1.2. Resveratrolis (preparatai Evelor, Resverasor) 1 kap. d.
1.3. Kraujažolės, medetkų, ramunėlių žiedų arbatos, kmynų, krapų sėklų nuovirai su medumi.
1.4. Padma 28 po N 3-4 d.
1.5. Bičių duonelė 1-2 valg. šauk. arba 4-5 tabl./d.
1.6. Ubichinon compositum; Coenzym compositum. in amp. pakaitom, kas 2-3 d. leisti į paodį, Šiuslerio druskos (www.siusleriodruskos.lt)
1.7. Detox Kit po 10-15 lašų iš kiekvieno buteliuko sulašinti į 700-800ml gryno vandens ir vartoti po 2 gurkšnius kaskart, išgeriant per dieną.
1.8. Mineralas selenas – 50-200 mikrogramų per dieną
III. Detoksikuojanti terapija
Praktikavimo skatinimas: Aviečių lapai, uogos, liepų žiedai, gluosnio žievė – nuovirai.
Šlapimo išsiskyrimo skatinimas Bruknių lapai: kadagio uogos, arbūzai, persikai, agurkai, petražolės, asiūklio žolė.
Storojo žarnyno judesių skatinimas: senos lapai, šaltekšnio žievė, rabarbarų šaknys, visos daržovės su augalinėmis skaidulomis, slyvos, grikiai, avižos, l alijošiaus sultys 2-6 valgomus šaukštus per dieną.
Tulžies išskyrimo skatinimas: barbariso vaisiai, šlamučio žiedai, ugniažolės žolė, kukurūzų mėtylės, kmynų sėklos, mėtų lapai, Bittnerio balzamas.
Endotoksinų surišimas ir laisvųjų radikalų aktyvumo menkinimas:gleivės, augalinės skaidulos, pektinai, Resverasor, Padma 28 ir kt.
Detox kit: Lymphomyosot, Nux Vomica Homaccord, Berberis Homaccord nuo 5 iki 30 lašų, į 700 – 1000 ml. gryno vandens, kaskart išgerti po 2-3 gurkšnius.
Labai svarbu organizmo detoksikacijai yra išgertas gryno, natūralaus vandens kiekis. Taip pat svarbu šlapimo ph. Tuo tikslumu vaistinėje nusiperkame lakmuso popierėlių ir 1k./sav. ryte, pietų, vakare pamatuojame šlapimo ph. Vidurkis turi būti 6 – 6,5.
Jei nepadeda geriamas grynas vanduo, vartokime šarminančius maisto produktus, ypač citrinas, jų sultis, vientisus obuolius, Basic miltelius ir kitas priemones.
Tamoksifenas, konkurenciniu būdu blokuoja 17-estradiolis prisijungimą prie pieno liaukos estrogenų receptorių ir neleidžia vykti pertekliniam ląstelių dalijimuisi. Tuo tarpu 17-estradiolis keliauja į kepenis, plonąjį žarnyną, storąjį žarnyną, o iš pastarojo vėl rezorbuojasi į organizmą. Pastebėta, kad pektinas, būdamas virškinamajame trakte, suriša 17-estradiolį ir neleidžia jam pakartotinai rezorbuotis organizmą.
Pektinų yra:
1. Orkaitėje keptuose obuoliuose ir morkose. Vartoti: po vieną keptą morką arba obuolį kas 2 valandas = 21 d., su 7 d. pertrauka;
arba
2. Kavamale maltuose linų sėmenyse. Vartoti: po vieną valgomą šaukštą keturis kartus per dieną užsigeriant vandeniu = 21 d., su 7 d. pertrauka
arba
3. Femisoja plius – vartoti: po vieną valgomą šaukštą keturis kartus per dieną = 21 d., su 7 d. pertrauka; t.p. mažina skrandžio sulčių rukštingumą, esant opoms, erozijoms skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje.
arba
4. Frutin – vartoti keturias – penkias tabletes per dieną = 21 d. su 7 d. pertrauka
arba
5. Trintuose su cukrumi juoduose serbentuose. Vartoti: po 2-3 valg. šaukštus, keturis, penkis kartus per dieną = 21 d., su 7 d. pertrauka;
arba
6. Trintuse su cukrumi svarainiuose, agrastuose, mėlynėse ir t.t. = 21 d., su 7 d. pertrauka;
7. grynas pektinas – vartoti po 1 arbatinį, valgomą šaukštą gerai išmaišius stiklinėje vandens.
IV.1 Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatinai vaistai slopinantys piktybinių navikų aktyvumą (ypač adenokarcinomas G1, G2) ir jei piktybinės ląstelės buvo pabėgę į limfmazgius (N1 N2)
1. Fenolinių ir kitų junginių turinčios vaistažolės.
Miškinės sidabražolės šakniastiebių nuoviras ( Potentila erecta)
Pelkinės sidabražolės šaknų, šakniastiebių ir žolės tinktūra, nuoviras arbata (Potentila polustris - Comarum polustris)
Beržinio juodgrybio nuoviras (Inonotus obliquos – geriausia gatavas preparatas Befungin).
Plačialapio gysločio sultys, lapų arbata (Pantago major)
Paprastosios jonažolės žolės nuoviras, arbata, tinktūra (Hypericum perforutum)
Varnalėšos žolės, šaknų nuovirai (Arctium minus)
Vaistinės medetkos žiedynų žolės miltukai, arbata, nuoviras (Calendula oficinalis)
Karčiojo, paprastojo kiečių nuovirai, arbatos (Artemisia vulgaris, absinthium -pelynai)
Takažolės arbata, nuoviras (Polygonum aviculare)
Pelkinio pūkelio žolės arbata, nuoviras (Gnaphalium uliginosum)
Raudonasis vynas bei raudonieji burokėliai (Beta vulgaris)
2 Alkaloidų ir kitų veikliųjų medžiagų turinčios vaistažolės (ypač adenokarcinomas G3, sarkomos, mielomos, hemoblastozės limfoblastinės leukemijos irlimfobblastas.
2.1 Specialios paskirties maisto papildas Lidonium N 2-d, Propolis 0,3 N3
2.2 Didžiosios ugniažolės žolės nuoviras, arbata, trinktūra, ekstraktas, sultys ir iš jų pagaminti fitoterapiniai preparatai(Decc., Inf., Tinc., Hb. Suce et Rad. Chelidonium majus). Prieš vartodami ugniažolės preparatus būtinai atlikite kepenų biocheminius tyrimus: ALT, AST, GGT, ŠF, ir pastariesiems esant padidėjusiems, ugniažolės laikinai nevartoti, o pagerinti kepenų ląstelių veiklą margainio šlamučio arbatomis, aliejais ir kt. vaistais.
2.2.1 Iberogast 15/20 lašų/d.
2.2. Rausvosios žiemės žolės miltukai, sultys, nuoviras, tinktūra (Pulv., Succ., Tinc., Vinca rosea – (preparatai Vinblastinas, Vinkristinas).
2.3. Plačialapio kukmedžio žievės ekstraktas (Prep. Taksolis extr. Taxus brevifolia).
2.4. Skydinio pėdlapio ekstraktas (Extr. Padophylum pellatum).
3. Homeopatiniai vaistai
3.1 Chelidonium – Homoccord, Chelidonium – Injeel.
3.2 Colchicum – Injeel, Colchicum compositum.
3.3 Viscum album – Injeel, Viscum compositum, Sobal – Homoccord.
3.4 Conium – Ijeel, Procainum comp., Ginseng comp.
3.5 Populus comp., Traumeel, Belladonna – Homoccord, Solidago comp.
3.6 Vėžio nozodai: Scirrhinum, Durum, Mamillinum, Epitheliominum, Sarcominum.
3.7. Šiuslerio druskos
IV. 2 Taip pat tikrasis alavijas (Aloe vera)
• Žaliava: švieži alavijo lapai
• Veikimas: alavijuose esančios veikliosios medžiagos in vivo alkoholinis alavijo ekstraktas 1:500 lėtina sarkomų, karcinomų augimą (45%) gerina žarnyno judesius, maisto virškinimą.
IV. 3 Vėdrynas (Ranunculus)
Žaliava – nupjauta ir išdžiovinta žydėjimo pradžioje
Veikimas: in vitro, in vivo vėdryne esančios veikliosios medžiagos iki 40% lėtina adenokarcinomų, melanomų augimą.
Vartojimas: vėdryno žolės geriausia sumaišyti su gysločio lapais arba raudonųjų dobilų žiedais, lygiomis dalimis. 2-3 valg. Šaukštus vaistažolių mišinio užpilti 500 ml verdančio vandens, virti 5-10 min. uždengtame inde ant mažos ugnies, nukošti. Gerti po 0,5 stiklinės 4-5 kartus per dieną. Kurso trukmė 21-30 dienų, kartoti po 7-14 dienų pertraukos.
IV. 4 Ugniažolė (Chelidonium majus)
• Žaliava: išdžiovinta žolė žydėjimo pradžioje.
• Veikimas: in vitro, in vivo veikliosios medžiagos iki 52-60%
lėtina adenokarcinomų, sarkomų augimą, ypač plaučių, žarnyno vėžio atvejais. Sveikų audinių ląstelės ugniažolės alkaloidų nekaupia.
• Vartojimas: ugniažolę imti lygiomis dalimis su ramunėlių žiedais,
gysločio lapais. 1-2 valgomojo šaukšto vaistažolių mišinio užpilti 500 ml verdančio vandens, virti 5-10 min. ant mažos ugnies, nukošti.
Gerti po 0,5 stiklinės 4-5 kartus per dieną.
Kurso trukmė 21-30 dienų, kartoti po 7-14 d. pertraukos.
IV. 5 Vilkdalgis sidabrinis, ilgalapis, kiniškasis (Iris lactaea)
Žaliava – sėklos, šakniastiebiai.
Veikimas – in vivo, in vitro vilkdalgiuose esančios veikliosios medžiagos kartu su chemoterapija ženkliai lėtina adenokarcinomų, kepenų navikų, kraujo vėžio ląstelių augimą.
Vartojimas: išdžiovintų, kavamale sumaltų vilkdalgio šaknų 1 arbatinį šaukštelį virinti 15-20 min. 500 ml vandens (ant mažos ugnies), nukošti. Gerti po pusę stiklinės, 4-6 kartus per dieną. Kurso trukmė 14-21d. Kartoti po 7-10 dienų pertraukos. Prieš vartojimą pasitarti su gydytoju arba vaistininku
IV. 6 Grikiai: (sėjamasis, totorinis) Fagopyrum dipotrys, F.esculentum, F.tataricum
Žaliava: žiedai, žolė, šaknys
Veikimas: grikiuose esančios veikliosios medžiagos (in vitro, in vivo) nuo 36 iki 83% slopina sarkomų, adenomų augimą.
Vartojama: sergant plaučių, genitalijų vėžiu. Išdžiovintus žiedus, žolę su šakniastiebiais (nuskintus žydėjimo metu) smulkiai supjaustyti. 1-2 valgomuosius šaukštus žaliavos užpilti 500ml. vandens ir ant labai mažos ugnies virinti 30 min., nukošti. Gerti po 0,5 stiklinės 4-5 kartus per dieną.
Kurso trukmė 21-30 dienų. Kartoti po 10-14 dienų pertraukos.
IV. 7 Bijūnai (Paeonia)
puikusis b. (P.lactiflora), krūminis b. (P.suffruticosa), vaistinis b. (P. officinalis), siauralapis b. (P.tenuifolia), baltažiedis b. (P. albiflora)
Žaliava: šaknys. Renkamas vėlų rudenį ir ankstyvą pavasarį.
Veikimas: in vitro, in vivo juose esančios veikliosios medžiagos lėtina kraujo vėžio, sarkomų, karcinomų, ypač gimdos kaklelio, ryklės vėžio ląstelių dalijimąsi. Išgyvenamumas pailgėja nuo 3 iki 5 metų.
Vartojama: 70% alkoholio (1:10) šaknų ištrauka, po 1 arbatinį – 1 valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną 5-10 min. prieš valgį. Kurso trukmė 14-21d. Kartoti po 7-14 dienų pertraukos.
Aplinka, maisto produktai, daržovės, vaisiai tinkantys krūtų vėžio profilaktikai ir sauga nuo vėžio nepasikartojimo po radikalaus gydymo
Nerūkymas
Saikingas laikas saulėje
Nevartoti geriamųjų kontraceptikų
Reguliari mankšta
Sveika gyvensena ir mityba (daug skaidulinio maisto, o riebalų maiste ne >20%)
Antioksidantai (vitaminai A,C, E, Se), karotenoidai, jų būtina gauti apie 20 ir jų yra aliejiniame morkų ekstrakte, šaltalankio aliejiniame ekstrakte, šermukšnių uogose, visose žaliose lapinėse daržovėse.
Fitoestrogenai – tai nesteroidinės medžiagos, tuinčios estrogenų poveikį. Klasifikuojami į 3 grupes:
1. Izoflavanoidai (genisteinas, daidzeinas, glicitinas). Sojų, pupelių, lęšiai, apyniai.
2. Lignanai (enterolaktonas, enterodiolis). Sėmenys, grūdai, bet ne daiginti, o iš grūdų paruoštos košės, vaisiai.
3. Kumestanai (sintetinis analogas Tamoksifenas). Saulėgrąžų sėklos, dobilų žiedai, pupelės.
Vartojant šiuos produktus būtina subalansuota žarnyno flora. Žinotina, kad sojos fitoestrogenai veikia β estrogeninius receptorius aktyviau nei α estrogenų receptorius. Alkoholis blokuoja fitoestrogenų veiklą.
Karotinoidai: cis α; trans β; 9 cis β; 13 cis β; γ karotinai; fitofluenas; fitinas; leukopinas; β – zoakatinas; Ñ karotinas ir kt. ksantofilai, Vit. C + Vit. E. Karotinoidai mažina laisvųjų radikalų ir ypač aktyvuoto O2 poveikį į ląstelės DNR, membranas. Karotinoidų gausu morkose, šaltalankio vaisiuose, kopūstuose, petražolėse, cikorijose, pomidoruose, lauko salotose, pankolyje, pupelėse, kiaulpienės lapuose, špinatuose, abrikosuose.
Bioflavanoidai: kvercetinas, taninai, flavanoidai. Inaktyvuoja lipidų peroksidacija, padidina SPD, katalozės, gliutationo peroksidozės, D – T diaforozės gamyba organizme, mažina estrogenų aktyvumą, skatina ATF sintezę. Jų yra vaistinio šlamučio, medetkų žieduose, avokado vaisiuose, arbatžolėse, miškinės sidabražolės šaknyse, kituose vaisiuose ir daržovėse, grūdinėse kultūrose, bulvėse.
Indolai: indol – 3 karbinolis ir kt. stimuliuoja antioksidantinius fermentus ir neaktyvaus estrogeno C2 susidarymą. Jų yra kopūstuose, krienuose, ridikėliuose, ropėse.
Proteazių inhibitoriai: inaktyvuoja pusiau baltymus, pusiau baltymus – angliavandenius, kurie organizme duoda tik toksinį poveikį. Pupose, pupelėse, grūdinėse kultūrose, bulvėse.
Fitoestrogenai: konkurencijos būdu blokuoja estrogenų fiksavimosi prie estrogenų receptorių, esančių liaukų sienelėse. Jų yra kopūstuose, svogūnuose, salotose, ropėse.
Mikroelementas selenas (Se): Aktyvuoja gliukationperoksidozę, blokuoja lipidų peroksidaciją, slopina Hb inaktyvavimą, optimizuoja fermentų veiklą. Jo yra duonoje 0,28 mg/kg, pupose, mėsoje 0,29mg/kg, varškėje 0,3mg/kg, sūryje.
V. Vaistažolės gerinančios suvalgyto maisto virškinimą ( žiūrėti vaistažolių mišinys Nr. 1)
2. Taip pat suvalgyto maisto suvirškinimui padeda ir kiti vaistažolių mišiniai bei kasos fermentų preparatai (Mezym forte, Wobenzym ir kt.) preparatų su kasos fermentais ilgai vartoti nereikėtu. Geriau paskatinti vaistažolių veikliosiomis medžiagomis savo skrandžio, kepenų, kasos sulčių ir fermentų išsiskyrimą.
3. Esant vidurių užkietėjimui: Ryte alijošiaus sulčių 4-5 v.š. išgerti arba supilti į klizmą, didinti išgeriamo vandens kiekį, klizma su miros aliejumi (10-15 ml), Ežiuolės tinktūra 20 ml. bei 2-3 litrai vandens. Pritinka valgyti žalias, sausas, džiovintas slyvas, abrikosus, obuolius, bet vientisus.
4. Esant disbakteriozei: FloraCare ir kiti bakterijų turintys preparatai, kefyras su bifidum bakterija, ramunėlių arbata, gysločių lapų miltukai – po 1 v.š. 4-5 k. Kefyras su bifidum bakterija.
VI. Vaistažolės, fitoterapiniai, homeopatiniai, bičių produktai gerinantys nervų sistemos darbą, adaptogenai
1. Su išreikšta baime, padidintu nerimu, verksmingumu, miego sutrikimais. Keturiolika dienų ligoniams rekomenduojama:
1.1. Eleuterokoko ekstrakto po 20-25 lašus iš ryto ir per pietus 0,5 val. -5 min. prieš valgį
1.2. Novoposit Melissana, Persen Cesradyston 425, Nervoheel, Neuroinjel, Šliuserio druskos ir kiti nervų sistemą stiprinantys bei raminantys preparatai bei vaistažolių mišiniai – po pietų, vakare ir nakčiai (dozės individualios, pagal konstitucija ir nervinį tipą)
1.3. Prieš pat miegą, vienoje stiklinėje karšto kmynų nuoviro ar karštoje stiklinėje pieno ištirpinti 1 desertinį – 1 valgomą šaukštą medaus (individualiai) ir karštą mišinį išgerti.
1.4. Nakčiai rekomenduojama vaistažolių arbata iš Katžolės, melisos žolių, ramunėlių, medetkų žiedų, kmynų, krapų sėklų.
1.5. Adaptogenai
Adaptogenai – augalinės ir gyvulinės kilmės biologiškai veiksmingos medžiagos, kurios negydo, bet reguliuoja centrinės nervų sistemos slopinimo ir dirginimo reakcijas, pagreitina organizmo prisitaikomumą esant psichomotoriniam, oksidaciniam stresui, lėtinio nuovargio sindromui, gerinant imunitetą, lėtina senėjimą.
Adaptogeninių poveikiu pasižyminčių vien augalų yra apie 50.
Biologiškai veiksmingiausios medžiagos yra šiuose augaluose, vaisiuose, daržovėse, bičių ir gyvūnų produktuose:
Šlamagraižė leuzėja – šakniastiebiuose.
Valerijonas - šakniastiebiuose.
Eleuterokokas - šakniastiebiuose.
Auksinė šaknis (rožinė radiola) - šakniastiebiuose.
Mandžiūrinė aralija – šakniastiebiuose, augaluose.
Ženšenis – šaknyse. Buvusiems onkologiniams ligoniams reikėtų nevartoti, nes E/S/C/OP nurodyta, kad ženšenyje esančios medžiagos gerina adenokarcinomuose deguonies pasisavinimą.
Vaistinis bijūnas – šaknyse.
Kininė šizandra – vaisiuose.
Europinis figmedis – vaisiuose.
Graikiškas riešutmedis – vaisiuose.
Mėlynės – uogose.
Dygliuotasis šaltalankis – uogose, lapuose, žievėje.
Paprastasis šermukšnis – uogose.
Juodasis serbentas – uogose.
Paprastoji žemuogė – uogose, lapuose.
Plačialapis gyslotis – lapuose.
Riešutinis lazdynas – lapuose, žievėje.
Geltonžiedė sedula – žieduose.
Vaistinė melisa – žolėje.
Paprastasis čiobrelis – žolėje.
Jonažolė – žolėje.
Pasiflora – žolėje.
Sėjamoji aviža – dribsniuose.
Kopūstas.
Erškėtuogė.
Adaptogeniniu poveikiu pasižyminčia biologiškai veiksmingas medžiagas reikėtu vartoti:
- esant atminties ir dėmesio sutrikimams, lėtinio nuovargio sindromui, nes skatina pieno ir pirovynuoginės rūgšties oksidacija, apsinuodijus;
- esant dideliems fiziniams krūviams, ilgai dirbant prie kompiuterio, atliekant monotoniškus, varginančius darbus, paros bėgyje keičiant kelias geografines juostas;
- esant pastoviam šalčio, karščio, visų rūšių, jonizuojančios, spinduliuotės ir tirpiam elektromagnetiniam poveikiui, stresams.
Taip pat gerina kraujodarą, riebalų, angliavandenių apykaitą, ypač sergant cukriniu diabetu (skatina anaerobinę oksidaciją).
Taip pat reikia žinoti, kad mažos dozės adaptogenų skatina atpalaidavimą, net švelnų slopinimą, vidutinės dozės įtakoja stimuliuojantį poveikį, žvalumą, emocinį pakilimą.
Didelės dozės gali skatinti greitą CNS nuovargį, dirginimą, nemigą, bet vis tiek veikia švelniau nei kofeino druskos.
Adaptogenų vartoti nepatariama ir negalima:
- sergant endokarditu, tromboflebitu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimais,
- po insultų, esant labai padidintam kraujospūdžiui, po miokardo infarkto
- esant epilepsiniams priepuoliams, įvairios kilmės traukuliams
- ženšenio preparatų nepatartina vartoti vaikams iki 16 metų, nes įtakoja lytinių hormonų veiklą.
Augalinių adaptogenų savybės (AA)
Augaliniai adaptogenai nenuodingi ir turi palyginti nedaug priešparodymų.
Juos galima vartoti derinyje su daugeliu kitų vaistų.
AA gerina nuosavo organizmo insulino, somatotropinių ir gonadotropinių hormonų, mediatorių poveikį ir įvairių receptorių imlumą.
Gerina ląstelių membranų pralaidumą angliavandeniams, baltymų ir riebalų rūgštims, gausina glikogeno kaupimąsi raumenyse, kepenyse, širdyje (ir tik išsekus glikogenui oksiduojamos baltymų ir riebalų rūgštys).
Gerina gliukozės fosforinimą ir to pasėkoje gerėja riebalų ir baltymų rūgščių apykaita.
VII. Vengtini maisto produktai
• Balta duona, riebi kiauliena, jautiena, riebūs pieno produktai, ilgai galiojantys pieno, mėsos produktai.
• Pesticidais ir herbicidais užterštas maistas dėl juose esančių estrogenus imituojančių medžiagų – ksenoestrogenų.
• Intensyviai užaugintų gyvulių, paukščių, žuvų mėsa. Turi antibiotikų ir augimo hormonų liekanų.
• Plastikiniuose induose laikomi maisto produktai ir ypač mikrobangėse krosnelėse, plastikiniuose induose šildomi maisto produktai – dėl dioksino išsiskyrimo iš plastikinių indų.
• Dideli kiekiai kofeino, cukraus, šokolado, išskyrus raudoną vyną.
• Daiginti grūdai, jų sultys, dėl juose esančių augimo hormonų auksinų, kiberilinu kurie stimuliuojančiai veikia ir vėžio ląsteles.
• Daug sulčių iš morkų, burokėlių, salierų ir ypač jų mišinių dėl naujai susidarančių stimuliuojančių junginių.
• Galima sulčių (tik ne mišinio) vienas – du gurkšniai per valandą.
Literatūra:
1. A. Raudonytė, A. Lekauskaitė, J. Toliušienė. Alternatyvioji medicina: rūšys, paplitimas ir taikymo priežastys. „Sveikatos mokslai“. VU, 2006.
2. D. Abrams, A. Weil. Integrative Oncology. Oxford University Press, 2009
3. M. Horneber, G. Bueschel, G. Dennert, D. Less, E. Ritter and M. Zwahlen. How Many Cancer Patients Use Complementary and Alternative Medicine: A Systematic Reciew and Metaanalysis. Integr Cancer Ther 2012 11:187.
4. E/S/C/OP Monographs. Theme, 2003
5. Norman Grainger Bisset. Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals. Med Pharm. Stuttgart, 1994.
6. O. Ragažinskienė, S. Rimkienė, V. Sasnauskas. Vaistinių augalų enciklopedija. Kaunas. Lututė, 2005.
7. Cordova CA, Sigueira IR, Netto CA, Yunes RA, Volpato AM, Cechinel Filho V, Curie-Pedrosa R, Creczynsky-Pasa TB. Protective properties of butanolic extract of Calendula officinalis L. against lipid peroxydation of rat liver microsomes and action of free radical scavenger. Redox Rep. 2002 (72).
8. Lin LT, Liu LT, Chamg LC, Lin CC. In vitro antihepatoma activity of fifteen natural medicines from Canada. Phytother Res. 2002 Aug, 16 (5).
9. B. R. Cassileth, PhD, C. D. Lucarelly, M.S, RPh. Herb-Drug Interactions in Oncology. Hamilton – London, 2003
10. Colour Atlas of Anticancer Animal, Plant and Mineral Preparations and Their Application. Tianjin Science & Technology Translation & Publishing Corporation. China, 1999.