UŽGAVĖNIŲ BLYNAS „DUONAINIS“
Paskrudinti ir sumalti naminę juodą duoną, įberti džiovinto moliūgo miltų, truputį speltos miltų ir įpilti mineralinio vandens tiek, kad gautųsi grietinės tirštumo tešla. Norint, kad blynai būtų saldūs, įdėti kondensuoto pieno - bus skaniai saldūs. O be saldumo - tikras duonos blynas.
RUGINIAI KŪČIUKAI
Iš ruginių miltų, ruginės duonos raugo, juodgrūdės sėklų, vandens, šlakelio švęsto vandens užminkyti tešlą kaip duonai, pakildinti ir formuoti kučiukus.
Tikrai ne prastesni , kaip iš kvietinių miltų, bet užtat be mielių sveikesni.
ADVENTINIS SKANUMYNAS
Po stiklinę mirkytų saulėgrąžų(4 val. mirkyto, po to išdziovintos 40° laipsnių temperatūroje), kokoso drožlių, džiovintų spanguolių, 0,5 stiklinės mirkytų aguonų ir tiek pat sezamo (po mirkymo išdžiovintų) sumalti, pridėti 2-3 šaukstus medaus, du šaukštus kokoso aliejaus, šaukštą kerobos miltelių sumaišyti ir suminkyti.
Formuoti rutuliukus, pavolioti moliūgo milteliuose ar kokoso drožlėse.
PUSIAUŽIEMIO SALDUMYNAS
"KAMUKAI"
Sugrūsti dvi dalis aguonų ir kanapių bei pridėti vieną dalį medaus. Truputį pašildyti, kad gautųsi vientisa masė. Formuoti kamuoliukus, juos apvolioti maltose saulėgrąžose arba džiovinto topinambo milteliuose. Senovėje kamukai, pagaminti iš kanapių, aguonų ir medaus, turėję nulemti linksmą, meilingą ir sočią ateitį.
KŪČIŲ VALGIAI 2013
ŽILGININIO RECEPTAS (senovinis žemaičių)
Sugrūstas kanapes užpilti vandeniu ir virti. Užvirus pridėti susmulkinto svogūno ir druskos. Valgoma su virtomis bulvemis
SALDI KŪČIA
100 g šutintų kviečių;
50 g razinų;
50 g ožekšnio sėklų;
50 g migdolų riesutų (be odelės);
porą šaukštų medaus
BROKOLIO IR SAULĖGRĄŽŲ, SKANINTO BAZILIKO PASTA PYRAGAS
0,5 kg brokolio pašutinti ant garų, sumalti mėsmale. Į gautą masę įberti 1 stiklinę maltų saulėgrąžų, pusę stiklinės nemaltų saulėgražų, keletą šaukštų avižų dribsnių, pora šaukštų aliejaus, prieskonių pagal skonį. Kepti 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 20 min. Gardu karštas ir Šaltas.
KŪČIŲ VAKARUI
Tarkuotos 1-2 nedidelės morkos
3-5 šaukštai svarainių iš sirupo
10-15 juostelėmis supjaustytų slyvų
3-4 šaukštai nuplikytų aguonų
Viską užpilti 2-3 šaukštais svarainių sirupo
Šis skaniai salstelėjęs-rūgštelėjęs patiekalas tinka įdaryti obuolius ir pakepti.
SĖKLŲ PABARSTUKAI
2 šaukštai sugrūstų kanapių;
2 šaukštai sugrūstų linų sėklų;
1 šaukštas pakepintų garstyčių sėklų;
1 arb. šaukštelis džiovintų krienų miltelių;
0,5 arb. šaukštelio druskos
EGLUTĖ "NIAM NIAM..."
100 g vandens
2 šaukšteliai maltų giliukų;
2 šaukšteliai kerobos (kakavos);
1 šaukštelis maltų linų;
2 šaukšteliai medaus.
Viską išmaišyti šiltame vandenyje iki vientisos masės, tada įberti saują džiovintų spanguolių, saujelę graikinių riešutų ir saulėgrąžų sėklų. Įš gautos masės formuoti kūgį, primenantį eglę, pabarstyti kokoso drožlėmis.
O kita eglė formuota į sėklų masę smaigstant dziovintą moliugą ir pabarstant moliūgo sėklomis. Abu variantai gan puošniai atrodo. Pasipuoškite šventinius stalus sveiku, šviesą nešančiu valgiu. Skanaus!
BANDELĖS "KŪČIA"
Sudaiginame lygiomis dalimis, mungo pupeles, lešius ir kviečius (kviečius apverdame)
sumalame,
šviežią kopūstą pašutiname ir išnarstome lapeliais,
ant jų į skardą sudedame bandeles, ir kepame 200 laipsnių temperatūroje 20 min.
Skanaus!
KŪČIŲ STALAS-IŠSKIRTINIO PASNINKO STALAS
2012 metai
Kūčių valgis suvalkietiškai
Burokų rasale virtos bulvės, susmulkinti rauginti burokėliai, pagardinti troškintais baravykais.
Topinambo (žieminės bulvės) žiedas
Sudarytas iš trijų dalių: šviežio topinambo griežinėliai, džiovinti topinambai ir jų milteliai, šokoladas. Šokolado receptas. Lygiom dalim malti: saulėgrąžos, moliūgų sėklos, giliukai, topinambai. Pridedam kerobos miltelių (kakavos arba cikorijos), klevų (pienių žiedų, kadugio ar kt.) sirupo. Galima įdėti dalį nesmulkintų saulėgrąžų arba riešutų. Iš lėto įpilti vandens, kad gautųsi masė, iš kurios būtų galima formuoti rutuliukus.
Bulvė su spirgučiu
Bulvę išvirti raugintų burokėlių rasale ir patiekti su spirgučiu.
Kučiukai
Kepti iš grikinių miltų taip kaip iš kvietinių.
KŪČIŲ STALAS - PYKČIAMS GALAS
© Tomo Raginos nuotr.
Nuo seno įprasta prie Kūčių stalo sėsti įsižiebus pirmajai žvaigždei (puiki užduotis vaikams – jos nepražiopsoti!). Kita sena tradicija – užtiesti stalą tik Kūčių vakarą naudojama balta staltiese – tyrumo ir gerumo simboliu. "Po staltiese padėkime bent saujelę šieno, kuris primins Betliejaus prakartėlę ir santarvę su mažaisiais broliais – įvairiais gyvuliukais. Šitos santarvės vardan ant Kūčių stalo neturi būti mėsiškų patiekalų", – primena etnologė Gražina Kadžytė.
Žolinčių akademijos vadovė Danutė Kunčienė, Panemunės bendruomenei parengusi parodomąjį Kūčių stalą su pačios gamintais senoviniais patiekalais, pabrėžė, kad labai svarbu šią ypatingą vakarienę pradėti bendra malda prie uždegtos žvakės, prieš tai susitaikius ir atsiprašius vieniems kitų už padarytas skriaudas. Danutė siūlo prisiminti labai seną lietuvių tradiciją – kalbant "Tėve mūsų", po žodžių "Kasdienės mūsų duonos duok mums šiandien" stabtelėti – tuo metu vyriausias šeimos narys pasiūlo po suraikyto juodos duonos kepaliuko riekutę, kuria dalijamasi kaip kalėdaičiu. Po to malda baigiama.
Ragaudami valgį po valgio, vieni kitiems nuoširdžiai linkėkime dažniau būti drauge, pasidžiaukime artėjančiomis Kalėdomis – Kristaus gimimu.
Šokoladas "Kūčių vakaras"
Į 100 ml vandens suberti šaukštą kakavos ir maišant kaitinti iki virimo, po to įdėti 2-3 šaukštus sumaltų giliukų (jie ruošiami kaip kavai) ir kaitinti. Jei per daug sutirštėja, įpilti vandens. Tada saldinti 2 šaukštais rudojo cukraus arba medaus. Nuplikyti 2 šaukštus aguonų, nukošti ir sudėti į gaminamą šokoladą. Skaninti sutrintomis mėtomis, muskato riešutu arba cinamonu ir kardemonu. Pakaitinti iki vientisos masės, ir šokoladas paruoštas.
Spirgutis
Svogūno roputę nulupti ir smulkiai sukapoti. Tada pakepinti sausoje keptuvėje ir sudeti sumaltus linų sėmenis ir sutrintas kanapių sėklas ir dar truputį paskrudinti, įdėti žiupsnelį druskos. Valgomas su keptomis bulvėmis ir avižiniu kisieliu.
Silkė su obuoliais ir svogūnais
Atidžiai išvalytas keturias silkes ir pamirkytas aliejuje kelias riekutes batono supjaustyti smulkiais gabaliukais, paskaninti maltais pipirais, tarkuotu obuoliu, supjaustytu svogūnu. Tuomet viską sumaišyti, sudėti į lėkštę, suformavus silkės formą palaistyti aliejumi, pabarstyti susmulkintu virtu kiaušiniu, petražolių ar salierų šakelėmis.
Aguonpienis
Sumalus kavamale ar mėsmale stiklinę aguonų, pusę stiklinės saulėgrąžų sėklų, jas užpilti 2 l vandens, pasaldinti stikline medaus ar cukraus.
Avižinio kisielius
Imame 300 g stambiai maltų avižinių miltų arba dribsnių, 1,2 litro vandens, juodos duonos riekelę, beržo anglies gabalėlį.
Miltus arba dribsnius užpilkite apyšilčiu vandeniu, išmaišykite, įdėkite juodos duonos riekelę ir beržo anglies gabalėlį (kartumui sumažinti). Palaikykite kambario temperatūroje nuo vienos iki dviejų parų (žiūrint kaip rūgsta). Po to masę perkoškite per marlę. Skysčio turi būti apie 800 g. Tą skystį supilkite į puodą, įdėkite truputį druskos ir maišydami virkite, kol sutirštės. Išvirusį kisielių sukrėskite į dubenį. Avižinis kisielius valgomas tiek šiltas, tiek šaltas.
Kūčia
Tai seniausias apeiginis Kūčių valgis. Jis ruošiamas iš mirkytų ir po to išvirtų įvairių grūdų (pavyzdžiui, rugių, žirnių, pupelių). Svarbu nemerkti dviejų spalvų žirnių ir pupų kartu (jų ir virti kartu negalima, kad nesusilietų spalvos). Išvirtus grūdus, žirnius ir pupas sumaišyti, pagardinti aguonpieniu ar vandeniu atskiestu medumi. Priklausomai nuo skonio, šį valgį galima gardinti ir aliejumi, druska. Kūčia paprastai dedama stalo viduryje.
Spanguolių saldainiai
Užsiaugintas sode, prisirinktas miške ar parduotuvėje pirktas spanguoles reikia nuplauti, nusausinti, suvilgyti lengvai paplakto kiaušinio baltymu ir pavolioti po cukraus pudrą. Taip paruoštas spanguoles sudėti į skardelę, ant jos dugno patiesus kepimo popierių arba foliją, pakaitinti apie 10 minučių. Norint storesnio cukraus pudros sluoksnio, spanguoles reikia dar kartą vilgyti baltyme ir volioti pudroje.
Silkių piršteliai
Juostelėmis skersai supjaustytą silkių filė pavolioti džiūvėsėliuose, apkepti aliejuje, sudėti į lėkštę. Galima paskaninti keptais svogūnais ar grybais, ar jų mišiniu.
Karšti grybų kotletėliai
Kūčių vakarienę paįvairins karštas patiekalas, kuris paruošiamas sumaišius 0,5 kg virtų ir sumaltų grybų, pridėjus 300–400 g plikytų ir permaltų avižinių dribsnių. Sumaišytą masę paskaninti grybų ar kitais mėgstamais prieskoniais. Nešant į stalą papuošti mažomis virtų pievagrybių galvutėmis bei sudaigintomis garstyčių sėklomis (sudaiginti iš anksto arba nusipirkti gatavų).
Prie šio patiekalo tiks virtos bulvės, paskanintos senoviškai: druskos ir pakaitintų keptuvėje bei lengvai sumaltų linų sėmenų mišiniu.
Saulėgrąža
Kadangi Kūčios ženklina prasidedančią saulėgrįžą, tai šiai apeiginei vakarienei tiks saulėgrąžos formos į stalą patiektas patiekalas iš orkaitėje keptų bulvių. Stambią pailgą bulvę supjaustyti išilgai skiltelėmis, šiek tiek išskobti jų vidų, kad būtų galima užpilti aliejaus, užberti druskos ir kmynų.
Senovinė mišrainė
Šią mišrainę ruošė mūsų prosenelės, maišydamos raugintus kopūstus, virtas pupeles ir raugintus burokėlius, viską paskanindamos aliejumi, druska, kmynais. Norint pasiruošti raugintų burokėlių, reikia ant virtų arba žalių nedidelių nuluptų burokėlių užpilti 3 l vandens (turi apsemti burokėlius), suberti nugriebtą šaukštą druskos, įmesti ruginės duonos riekę ir palaikyti šiltoje patalpoje bent porą dienų.
Apie meilę Kūčių naktį
M.Mažvydo vidurinės mokyklos kraštotyrininkai domėjosi senoviniais burtais po Kūčių vakarienės. Paaiškėjo, kad dauguma jų buvo skirti meilei.
Merginos padėdavo ant trobos slenksčio po kūčiuką ir atverdavo duris šuniui – kurios kūčiuką šuo pirmiausia čiups, ta pirmoji ir ištekės.
Iš kurios pusės Kūčių vakarą vėjas pučia, į tą pusę mergina ištekės.
Prieš eidama miegoti, mergina turėtų surakinti du kibirus, o raktą pasidėti po pagalve – susapnuos savo būsimąjį.
Iš po staltiesės traukti šiaudus: jei ilgas – jaunikis bus aukštas, jei trumpas – žemas.
Jei mergina ar vaikinas sėdi už stalo kampo, septynerius metus neves arba neištekės.
Po pagalve reikia padėti raštelius su įrašytais vaikinų ar merginų vardais – kurį pirmą ištrauksi iš po pagalvės Kalėdų rytą, tas ar ta jus myli.
"Kauno diena", gruodžio 20 d.
ŠVENTINIS KALĖDŲ VYNIOTINIS
Mūsų senoliai darydavo įvairius vyniotinius iš mėsos, tai mes žolinčiai sukūrėm vyniotinį iš daržovių, kuris puikiai derės ir prie mėsos gaminių.
Produktai: 500 gr bemielės sluoksniuotos tešlos, 1-2 vidutinės morkos (vietoj morkų galima moliūgo), poras, stiklinė raugintų kopūstų, stiklinė šviežių kopūstų, stiklinė smulkintų brokolių, sauja džiovintų slyvų (vietoj slyvų gali būti džiovinti ar sūdyti grybai), įvairių prieskoninių žolelių pagal savo skonį.
Įdaro paruošimas: sutarkuotą morką (arba moliūgą) patroškinti truputyje aliejaus perpus su vandeniu, paskaninti kalendra, porą supjaustyti ir patroškinti su salieru, brokolį pasitroškinti paskaninant su kokiu mėgiamu prieskoniu, kopūstus troškiname su voveraitėm paskaninam prieskoninėm žolelėm, o raugintus kopūstus troškinti su spanguolėm (arba bruknėm), nedaug, kad būtų spalva, ir taip pat pridėti prieskoninių žolelių (salierų, baziliko, krapų).
Ant tešlos eilėmis sudedame visas daržoves ir tada suvyniojame. Užbarstome juodgrūde. Kepame 180-200 laipsnių temperatūroj apie keturiasdešimt minučių.
Valgome su padažu. Padažui imti šaukštą krienų, du šaukštus jogurto, jei norite aštresnio, įdėti šaukštą "Adžikos" ir šaukštą baziliko pastos, viską sumašyti. Gerai dera ir skanu su bruknėmis. Skanaus!
VALGIŲ RECEPTAI TRIJŲ KARALIŲ ŠVENTEI
Pienių žiedų medus
Dvi-tris rieškutės pienių žiedų. Rinkti ryte saulėtą dieną. Netinka po lietaus. Užpilti vienu litru šalto vandens ir užvirti, bet tik kol sukunkuliuos vieną-du kartus, tada skubiai nuimti nuo ugnies. Palikti parai pastovėti. Nukošti per sietelį, žiedus išspausti rankomis. Tada sudėti vieną kilogramą rudo cukraus. Ir visą dieną kaitinti atidengtą puodą ant labai lėtos ugnies, kad išgaruotų vanduo. Dar įdėkite pusę citrinos, supjaustytos griežinėliais. Sirupas turi gautis nei per skystas, nei per tirštas, medaus (šviežio bičių) tirštumo. Laikyti šaltoje patalpoje.
Tokį pat medų galite ir iš medetkų žiedų pasigaminti. Jų skonis truputį skiriasi, bet abu yra gardūs ir naudingi sveikatai.
Pyragas "Karūna"
Du puodukai miltų;
Vienas puodukas aliejaus;
Vienas puodukas rudo cukraus;
Du šaukšteliai cinamono;
Vienas šauštelis kėlimo miltelių, truputis druskos;
Šeši puodukai smulkiai supjaustytų obuolių ir 100 gramų graikinių susmulkinų riešutų.
Du kiaušiniai.
Į dubenį sudėti kiaušinius, cukrų, aliejų ir elektriniu maišytuvu gerai išsukti, po to sudėti miltus, kėlimo miltelius, druską, cinamoną ir dar išmaišyti. Tada ant susmulkintų obuolių ir riešutų supilti masę ir išmaišyti. Skardą patepti aliejumi, pabarstyti miltais. Tešlą sukrėsti į skardą. Kepti 180C° apie 50-60 minučių. Karštą skanu patiekti su mėgstamais ledais. Skanaus.
Arbata „Trys Karaliai“
Stumbražolė, Mėlynės lapai, Miškinė mėta, Miškinės obels lapai ir žiedai, Raudonojo dobilo žiedai, Beržo lapai, Paprastasis čiobrelis, Avietės lapai, Lazdyno lapai, Jonažolė, Pelkinė vingiorykštė, Juodojo šeivamedžio žiedai, Paprastoji rykštenė, avižos žolė, šafranas.
Visus pagal šiuos receptus pagamintus patiekalus žolinčiai pristatė sausio 9 dieną koncerto, skirto Trims karaliams, ir vykusio Vaidoto pagrindinėje mokykloje, metu. Tad keletas Danutės pastebėjimų jų adresu: „Arbata buvo įvertinta puikiai. Žmonės laukė eilėje. Dešimt litrų greit išgerta. Norėta ir daugiau. Petras Sventickas, Kauno sveikuolių klubo pirmininkas (pastebėjimas iš šalies: jis Danutei, mūsų klubo prezidentei, o tai reiškia ir mums, įteikė „Metų partnerio" nominaciją), sakėsi seniai tokios skanios arbatos begėręs, beje, jis išrankus. Ir Panemunės kunigai gyrė ir sakė: „Čia tai bent arbata!". Ir jaunieji dainininkai, iš pradžių pageidavę kavos, paragavę arbatos, sakė, kad ji tokia „faina", jog noras kavai praėjęs. Na, o vienas dainininkas, negalintis valgyti bičių medaus, pienių medumi buvo sužavėtas ir vis klausė, kaip tokio pasigaminti. Sakau - biteles vieną dieną užvadavau ir prisinešiau medaus. Pyragas taip pat tirpte ištirpo. Džiaugiuosi, kad mūsų sukurtų receptų valgiai ir gėrimai taip visiems patiko."
PUSIAUŽIEMIS
Pusiaužiemio pyragaičių receptas
Masę tepti ant sluoksniuotos tešlos, suvynioti ir supjaustyti 2 cm pločio ir kepti 20 min. 200 laipsnių temperatūroje orkaitėje.
UŽGAVĖNĖS
Blynai "Saulėgrįža"
Stiklinė miltų,
stiklinė maltų daigintų saulėgražų,
2 kiaušiniai,
0,5 šaukštelio kepimo miltelių
šaukštelis kardemono,
0,5 stiklinės cukraus.
Vandens pilti tiek, kad gautųsi grietinės tirštumo tešla, viską mikseriu išplakti. Uogienė irgi skani: malti erškėtrožės vaisiai su medumi ir maltos saulėgrąžos. Todel ir vadinasi blynas „Saulėgrįža“. Daug saulės jame.
Lietinių tešla
vanduo,
miltai,
truputis druskos.
Gerai išplakti, įberti juodųjų garstyčių, prieš tai paskrudintų. Kepti kaip lietinius, geriau mažoje keptuvėje
Įdarai:
1. Rauginti kopūstai, paskaninti linų sėmenų aliejumi.
2. Pakepinti smulkintus svogūnus su virtais džiovintais baravykais (susmulkintais).
Kad vaišės būtų tobulos
Šeimininkėms Užgavėnių receptus pateikė Žolinčių akademijos prezidentė Danutė Kunčienė.
Blyneliai gerai iškeps, jei jų tešla lengvai tekės nuo šaukšto.
Blynai nelips tik prie rūpestingai išvalyto ir įkaitusio keptuvės dugno.
Blynai bus skanesni, jei į tešlą palengva įmaišysite atskirai išplaktus trynius ir baltymus.
Į bulvių tarkius patartina įpilti šiek tiek pieno arba įberti vitamino C.
Riebalų dedama ar aliejaus pilama tik į įkaitusią keptuvę.
Blynų tešla nesušoks gumulais, jei į ją įpilsite pasūdyto vandens.
Kepami blyneliai nesutrūks ir lengvai atšoks nuo dugno, jei tešlą užmaišysite valandą prieš kepant.
Jei norisi blynų, o namuose nėra pieno, galime įpilti mineralinio vandens su burbuliukais ar rūgpienio, kefyro.
Lietinių tortas
Pageidaujamą kiekį lietinių tešlos išpilstyti į tris atskirus dubenėlius. Viename dubenėlyje tešlą paskaniname kakava, antrame – kokoso drožlėmis, trečiame – aguonomis. Lietiniai kepami atskirai iš kiekvieno dubenėlio tešlos. Skirtingos rūšies lietiniai sluoksniuojami pertepant juos pagal skonį pasiruošta varške (galima naudoti mėgstamo skonio saldžius sūrelius), kondensuotu pienu, rūgščia ar kitokia uogiene. Sluoksniuojama ir pertepama iki norimo torto storio.
Ant viršutinio blyno galima užpilti glajaus (sumaišius ir pakaitinus po 100 g sviesto ir šokolado).
Jei nesinori saldaus torto, tuomet ant viršutinio blyno tepkime varškę, papuoškime kivių riekelėmis, mandarinų skiltelėmis ir pan. Torto šonus galima aptepti susmulkintų kivių mase, apkepta svieste.
Rupių ruginių miltų blynai
2 stiklinės miltų,
2 šaukštai cukraus,
2–3 šaukštai kmynų,
20–30 g mielių,
po žiupsnelį druskos, kalendros,
rūgpienio ar šaltibarščių kefyro tešlai atskiesti.
Paruoštą riebios grietinės tirštumo blynų tešlą atidžiai išmaišyti ir palikti pridengtą iki kitos dienos. Kepti aliejuje (galima naudoti forminę keptuvę). Šie labai skanūs blynai valgomi, vilgant juos į grietinę, sumaišytą su, pavyzdžiui, bruknių ar kita mėgstama uogiene. Galima pasiruošti aštresnį padažą: į grietinę ar majonezą sudėti sutarkuotus ir nuvarvintus šviežius agurkus, paskaninus juos druska, pipirais ir kitais mėgstamais prieskoniais. Šiuos blynus galima kepti maišant grikių miltus su kvietiniais ar ruginiais.
Apelsinų blynai
2 stiklinės miltų,
1,5 stiklinės šviesaus alaus,
100 g sviesto,
4 kiaušinių baltymai,
4 tryniai,
2 šaukštai cukraus,
6 šaukštai romo,
aliejaus.
Miltus sumaišyti su cukrumi, tryniais ir ištirpintu sviestu, supilti romą, o alaus pilti tiek, kad tešla būtų grietinės tirštumo. Tuomet sukrėsti standžiai išplaktus baltymus.
Įdaras:
1 kg apelsinų,
3 šaukštai miltų,
cukraus pudros.
Nuluptus apelsinus supjaustyti piršto storumo griežinėliais, apibarstyti juos miltais ir kepti, kiekvieną atskirai pamirkius tešloje. Iškeptus griežinėlius apibarstyti cukraus pudra.
Varškės spurgos
0,5 kg riebesnės varškės,
5 šaukštai miltų,
4 šaukštai cukraus,
2–3 kiaušiniai,
50 g sviesto,
nubrauktas šaukštelis sodos,
vanilinio cukraus,
100 g cukraus pudros,
aliejaus.
Ištrinti su cukrumi kiaušinius ir viską kartu, išskyrus cukraus pudrą, rūpestingai suminkyti, suformuoti nedidelius rutuliukus arba net riestainius. Virti aliejuje, kol paruduos abi pusės. Išgriebtos iš aliejaus spurgos sudedamos ant popierinių servetėlių, kad nuvarvėtų. Tuomet pabarstomos cukraus pudra. D.Kunčienė pabrėžia – kuo tešla minkštesnė, tuo spurgos bus skanesnės.
Bulviniai blynai su baravykais
Stambia tarka sutarkuoti 3–4 bulves. Tarkius sudėti į kiaurasamtį su tankiu tinkleliu ir perpilti šaltu vandeniu, nuspausti. Į taip paruoštus tarkius sudėti kelis išplaktus kiaušinius, paskaninti druska, pipirais, šalavijų ir kario milteliais. Tuomet sumalti maždaug tris išvirtus baravykus, sumaišyti juos su aliejuje iškeptomis susmulkintų 3 svogūnų ropelėmis, paskaninti mėgstamais prieskoniais. Į įkaitusią su aliejumi keptuvę dėti šaukštą tarkių, ant viršaus – įdaro, o ant jo – vėl tarkių.
Raugintų kopūstų ir bulvių blynai
400 g raugintų kopūstų,
1 kg tarkuotų bulvių,
2 kiaušiniai,
didelis svogūnas,
druskos, kmynų, aliejaus.
Kopūstus susmulkinti, 15 min. troškinti savo sultyse kartu su riebios šoninės spirgučiais ir kitais mėgstamais priedais. Atvėsintus kopūstus, jei reikia, nusunkti, sumaišyti su tarkiais, kiaušiniais, susmulkintu svogūnu, prieskoniais. Jei tešla per skysta, pridėti miltų. Kepti aliejuje. Valgyti su grybų ar pomidorų padažu.
Princesės blyneliai
Maždaug 25 džiovintos slyvos (ar abrikosai),
1 kiaušinis,
5 šaukštai miltų,
5 šaukštai pieno,
vanilinio cukraus.
Kiekvieną nuplautą be kauliuko džiovintą slyvą pamirkyti tešloje ir dėti į įkaitusį aliejų (aliejaus turi būti tiek, kad apsemtų slyvas). Tokiu būdu išvirtas slyvas dėti ant popierinių servetėlių, kad nuvarvėtų. Tuomet slyvas galima pavolioti tarkuotame šokolade, apibarstyti cukraus pudra.
Lietiniai su raugintais kopūstais
Patroškinti pagal savo receptą raugintus kopūstus su riebios šoninės spirgučiais. Troškinio skysčio perteklių nuvarvinti. Tepti troškintus kopūstus ant lietinių. Susukti vamzdeliu, perpjauti juos perpus skersai, sustatyti kaitinti skirtame inde stačiai vieną šalia kito ir pašlakstyti majonezo (grietinės) ir pomidorų padažo mišiniu. Galima užbarstyti tarkuoto fermentinio sūrio, smulkintų krapų.
Bulviniai blynai su varške
200 g varškės,
2 svogūnų ropelės,
2 kiaušiniai,
2 šaukštai miltų,
8 bulvės,
5 šaukštai grietinės,
druskos, aliejaus, sodos.
Sutarkuotus svogūnus sumaišyti su varške, kiaušiniais, grietine užgesinta soda, miltais, druska. Tuomet šią masę sumaišyti su bulvių tarkiais ir kepti aliejuje.